Pośrednictwo w sprzedaży portfeli wierzytelności - BizOn | Czy jesteś pewien, że nic nie można poprawić w Twoim procesie zarządzania wierzytelnościami?
1423
post-template-default,single,single-post,postid-1423,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

Czy jesteś pewien, że nic nie można poprawić w Twoim procesie zarządzania wierzytelnościami?

Czy jesteś pewien, że nic nie można poprawić w Twoim procesie zarządzania wierzytelnościami?

Odzyskiwanie należności nigdy nie jest przyjemne. Ograniczają nas wypracowane, często błędne zasady oraz zamykanie się na pomoc z zewnątrz. Co można polepszyć w zarządzaniu wierzytelnościami? O jakich zasadach trzeba pamiętać?

Oddzielaj ludzi od problemu

Jeśli do czynienia mamy z nieterminowym spłacaniem należności lub próbami całkowitego ich zaniechania, to nie wkraczajmy jeszcze na drogę sądową. Różne sytuacje trafiają każdego z nas, dlatego spróbujmy najpierw skontaktować się z naszym dłużnikiem i przypomnijmy mu o terminie regulacji długu lub zmianie sposobu płatności.

Dzięki temu kontrahent doceni, że chcemy wyciągnąć do niego pomocną dłoń. W zarządzaniu wierzytelnościami ważny jest również sposób informowania o terminach i warunkach płatności. Zawsze róbmy to na piśmie. W ten sposób unikniemy nieporozumień.

Skorzystaj z pomocy konsultanta lub stwórz dział windykacyjny

Jest to opłacalne w przypadku, kiedy do dyspozycji mamy finanse oraz w naszym zespole nie brakuje zaufanych specjalistów od zarządzania wierzytelnościami. Drugą opcją jest skorzystanie z usług zewnętrznych doradców. Tutaj nie ponosimy żadnych kosztów miesięcznych, a jedynie wynajmujemy specjalistów na podstawie umowy, w której przewidziano łączny koszt za efekt ich pracy. Oni zbadają obecny proces zarządzania wierzytelnościami i jeśli będzie taka konieczność wyeliminują zbędne czynności, poprawią go i uczynią bardziej efektywnym a zarazem oszczędnym. Umowa zawierana z konsultantami jest elastyczna, w każdym momencie podlega renegocjacji bądź zamknięcia – to także daje możliwość elastycznego zarządzania kosztami

Pamiętaj o zasadach negocjacji

W sytuacji, kiedy uda nam się skontaktować z kontrahentem i przypomnieć mu o zalegającym długu, pamiętajmy, aby emocje schować na bok. Oczywiście może być to trudne, jednak w mądrym zarządzaniu wierzytelnościami zawsze pamiętajmy, aby:

– przypomnieć wierzycielowi o warunkach i terminach, które obowiązywały w umowie,
– zrozumieć sytuację naszego kontrahenta, a dopiero wtedy podać mu rzeczowe argumenty i możliwość wystąpienia sankcji,
– nie dać się zwieść. Konieczne może okazać się przerwanie dostaw, wpisanie wierzyciela do rejestru dłużników lub zagrożenie sądem.

Jeśli sytuacja tego wymaga, to w Biz-On udzielimy niezbędnych informacji, które pomogą rozwiązać problem i uczynią Twój proces zarządzania wierzytelnościami jeszcze bardziej skuteczny i efektywny..