Pośrednictwo w sprzedaży portfeli wierzytelności - BizOn | Narzędzia negocjacyjne w windykacji
1118
post-template-default,single,single-post,postid-1118,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

Narzędzia negocjacyjne w windykacji

Narzędzia negocjacyjne w windykacji

Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie odzyskiwania należności już od lat. W tym czasie udało nam się wypracować ogromne doświadczenie w stosowaniu technik negocjacyjnych, które pozwala nam organizować kursy i szkolenia dla osób dopiero rozpoczynających swoją działalność w branży lub chcących uzupełnić swoją wiedzę na temat procesu dochodzenia długów. Dziś po raz kolejny dzielimy się wiedzą: przedstawiamy Państwu najskuteczniejsze techniki windykacyjne, których zastosowanie w wielu przypadkach okazuje się decydujące dla uzyskania wpłaty od dłużnika.

Dawanie pozornego wyboru – klucz do sukcesu windykatora

Presupozycje oparte na pozornym wyborze to technika windykacyjna umożliwiająca wypracowanie rzeczywistych korzyści dla Klientów. Ten model perswazyjny pozwala zweryfikować możliwości finansowe dłużnika i konsekwentnie popychać rozmowę w interesującym nas kierunku. Stosując tę technikę, przestajemy grać na zasadach naszego rozmówcy – przejmujemy kontrolę nad negocjacjami. Np. pytając “zapłaci pan całą kwotę do jutra czy uda się jeszcze dzisiaj” od razu wysyłamy ukrytą wiadomość do dłużnika: wpłata jest wymagana maksymalnie na jutro i nie zamierzamy się w tej kwestii ugiąć.

Oczywiście tylko niewielka część naszych rozmówców od razu zadeklaruje spłatę należności. Tym, którzy spróbują nas zbyć, przypomnijmy, że jesteśmy tu po to, aby im pomóc, a brak porozumienia będzie miał poważne konsekwencje: “Teraz istnieje możliwość rozwiązania sprawy polubownie. Chce Pan się dogadać, czy oddajemy ją do egzekucji?” Otworzy nam to nowe możliwości negocjacyjne.

Windykacja długu z użyciem presupozycji

Zdecydowanej większości dłużników będzie zależało na polubownym załatwieniu sprawy, więc kujmy żelazo, póki gorące. Użyjmy kolejnej presupozycji pozornego wyboru: np. “jutro czy jeszcze dziś uda się Panu spłacić całą kwotę?” Rozmówca zapewne odpowie wówczas, że nie ma pieniędzy i poprosi o dalszy termin, możemy więc wówczas nieco zejść z kwoty, ale tylko na własnych warunkach.

Warto powiedzieć “rozumiem, że sytuacja jest ciężka, ale jeżeli nie ustalimy dzisiaj konkretów, sprawa zostanie mi odebrana. Zapłaci Pan jutro 500 zł czy uda się wpłacić więcej? To oczywiście tylko przykład, ale gwarantujemy, że taka technika windykacyjna sprawdzi się dużo lepiej, niż pytanie dłużnika, ile może oddać i na kiedy.