Pośrednictwo w sprzedaży portfeli wierzytelności - BizOn | Trzy skuteczne techniki windykacyjne
1092
post-template-default,single,single-post,postid-1092,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

Trzy skuteczne techniki windykacyjne

Trzy skuteczne techniki windykacyjne

W ramach naszych usług, codziennie świadczymy wsparcie klientom, którzy mają problem ze swoimi dłużnikami. Szkolenia, które prowadzimy, również mają na celu przygotować naszych kursantów na negocjacje z dłużnikami i sprawne odzyskiwanie należności – oczywiście, biorąc pod uwagę możliwości i firmy, i dłużnika. Warto wiedzieć, do jakich skutecznych technik może sięgnąć windykator tak, żeby osiągnąć sukces, a jednocześnie pokazać osobie zalegającej z zapłatą, że podchodzi do sprawy poważnie.

Trzy skuteczne techniki windykacyjne

Podstawą, jeśli chodzi o skuteczne negocjacje, jest stosowanie się do odpowiednich sposobów odzyskiwania należności. Warto zadbać o to, aby dać dłużnikowi możliwe do spełnienia warunki, a jednocześnie nie uginać się pod jego naciskami – tylko wtedy możliwe jest wypracowanie pozycji, która uświadomi dłużnika, że w przypadku braku współpracy nie będziemy działać na jego rękę i nieuniknione będą dalsze działania.

Argumentacja – początek windykacji

Pierwszą z technik, które mają znaczną skuteczność, jest przygotowanie się do rozmowy i zaprezentowanie odpowiednich argumentów. Ważne jest, żeby te argumenty były przedstawione w odpowiedni sposób – jako fakty, którymi są. Dlatego niezależnie, czy spotkanie odbywa się na żywo, czy może przez telefon lub przez komunikator z kamerką, warto przygotować argumenty i przedstawić je w rzeczowy sposób. Możliwe, że dłużnik od razu przyzna nam rację. Jeśli nie, nie można się uginać i trzeba przejść do przedstawienia Sankcji czyli możliwych konsekwencji jakie czekają dłużnika, by następnie w razie dalszego braku spłaty z zegarmistrzowską precyzją je wprowadzać. Tylko konsekwentne realizowanie zapowiadanych sankcji doprowadzi do spłat.

Skuteczne negocjacje

W windykacji należy spodziewać się negocjacji. Proponując rozpoczęcie spłaty długu, trzeba mieć świadomość, że osoba po drugiej stronie na pewno będzie się “targować”. Ważną techniką jest to, że nie przystajemy na pierwszą propozycję dłużnika. Jeśli chcemy, aby spłacił dług w np. dwóch ratach, może chcieć rozłożyć go na cztery. Nie warto się na to zgadzać – od razu będzie wiadomo, że łatwo jest “wyjść na swoje” i nie będziemy traktowani poważnie.

Przede wszystko jednak, konieczne jest nauczenie się skutecznego chodzenia na ustępstwa. Warto to robić i może okazać się skuteczną techniką windykacyjną – jednak ustępstwa powinny być niewielkie i to tylko na swoich warunkach.