Pośrednictwo w sprzedaży portfeli wierzytelności - BizOn | Windykacja należności – proces
1071
post-template-default,single,single-post,postid-1071,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

Windykacja należności – proces

Windykacja należności – proces

Zarówno firmy, jak i osoby prywatne, często mają problem związany z odzyskiwaniem należności. Nie wiadomo wówczas często co robić – z jednej strony chcemy odzyskać pieniądze, z drugiej nie chcemy od razu wchodzić na skomplikowaną ścieżkę procesu sądowego. Windykacja ma również różnego rodzaju zawiłości – czasem dłużnik jest naszym współpracownikiem lub klientem i nie chcemy niszczyć naszej współpracy. W jaki sposób poradzić sobie z taką sytuacją?

Windykacja miękka

Cały proces najlepiej rozpocząć się od działań polubownych, w które nie jest zamieszany sąd. Możliwe jest za to skorzystanie z usług doradcy – w Biz-On świadczymy wsparcie, jeśli chodzi o m.in. windykację należności. Na początek warto zadbać o skontaktowanie się z dłużnikiem i przypomnienie o zaległych należnościach. Istnieje duża szansa, że w momencie, w którym zobaczy on, że jesteśmy nastawieni na rozwiązanie konfliktu, zgodzi się na rozmowę i wspólną próbę rozwiązania problemu. Czasem okazuje się, że dłużnik sam ma dłużników – wówczas możliwa jest nawet pomoc w odzyskaniu należności, ponieważ oznacza to również szybsze zakończenie sprawy dla nas. Można również wypracować kompromis – czyli na przykład rozłożyć płatność na raty.

Jeśli jednak jesteśmy ignorowani lub nie otrzymujemy odpowiedzi, warto zagrozić wpisaniem do rejestru dłużników lub wstrzymaniem dostaw czy ucięciem współpracy. Możliwe jest, że będą to dla dłużnika rzeczywiste groźby, które popchną go do działania – a my unikniemy dalszego procesu.

Windykacja twarda, czyli proces w sądzie

Warto mieć na uwadze fakt, że czasem wejście na ścieżkę prawną może być nieuniknione. Wówczas, konieczne jest znalezienie osoby znającej przepisy prawne, która będzie świadczyła wsparcie podczas pisania pozwu. Jego przyjęcie oznaczać będzie rozpoczęcie procesu oraz wydanie nakazu zapłaty, które dostarczone zostanie dłużnikowi. Sprawa odzyskiwania należności będzie wówczas przejęta przez komornika i organy sądownicze.

Etapy odzyskiwania należności

Warto zadbać o przedstawione etapy i nie kierować swoich kroków od razu na stronę postępowania w sądzie. Konieczna jest jednak wytrwałość i konsekwentne działanie – jeśli umawiamy się na brak dostaw do czasu spłaty długu lub grozimy wpisaniem do rejestru dłużników i nie przynosi to skutków, konieczne jest działanie zgodnie z postawionym warunkiem. Miękka windykacja należności może odbywać się wraz z pomocą osoby z firmy Biz-On – wówczas proces zostanie odpowiednio przeanalizowany, a działania dobrane do tej konkretnej sytuacji.